Personal

OBS! Vi byter telefonsystem, vilket innebär att de telefonnummer som börjar på 019-30 77 xx fasas ut. Ring växeln 019-30 77 50 för hjälp att nå de personer som saknar telefonnummer nedan.


Andersson, Greger
Lärare i Gamla testamentet och forskningsmetodik
Epost: greger.andersson@efk.se





Bergdahl, Josef
Lärare i kyrkohistoria
E-post: josef.bergdahl@efk.se





Bjärnhall, Per
Bibliotekare
Tel: 070-536 24 79
E-post: per.bjarnhall@efk.se





Boström, Lennart
Lärare i Gamla Testamentet och hebreiska, distansansvarig
Tel: 070-536 24 68
E-post: lennart.bostrom@efk.se





Brolin, Maria
Informatör
Tel: 070-536 21 14
E-post: maria.brolin@efk.se





Ekström, Bertil
Ledare Missionsinstitutet
E-post: bertil.ekstrom@efk.se



Eriksson, Ida
Sekreterare, administratör Missionsinstitutet
Tel: 070-536 23 96
E-post: ida.eriksson@efk.se





Mikael HalleniusHallenius, Mikael
Lärare i Kyrka och missionsstudier
Tel: +46 (0)760-26 55 84
E-post: mikael.hallenius@efk.se





Holmefur, Niklas
Rektor
Tel: 0706-99 29 35
E-post: niklas.holmefur@efk.se





Ingelsten, Bert
Biträdande rektor
Tel: 070-536 46 42
E-post: bert.ingelsten@efk.se





Janzon, Göran
Lärare i missionsvetenskap och kyrkohistoria
E-post: goran.janzon@efk.se





Johansson, Lars
Lärare i filosofi och religionsvetenskap, ledare för Forum för tro, kultur och samhälle
E-post: lars.johansson@efk.se




Jonsson, Rune
Receptionist, sekreterare
Tel: +46 (0)19-30 77 50
E-post: rune.jonsson@efk.se




Karlsson, Maria
Lärare/samordnare PROMIS
Tel: 070-386 82 62
E-post: maria.karlsson@efk.se





Molin, Åsa
Lärare Församlingsledarakademin
E-post: asa.molin@efk.se



Roxenmyr, Sylvia
Receptionist, sekreterare
Tel: +46 (0)19-30 77 50
E-post: sylvia.roxenmyr@efk.se






Svensson, Ludvig
Studievägledare
Tel 070-536 21 24
E-post: ludvig.svensson@efk.se





Spjuth, Roland
Lärare i systematisk teologi
E-post: roland.spjuth@efk.se





Tellbe, Mikael
Lärare i Nya Testamentet
E-post: mikael.tellbe@efk.se





Wasserman, Tommy
Utbildningsledare Örebro Teologiska Högskola, lärare i Nya testamentet, Erasmus koordinator
E-post: tommy.wasserman@efk.se




Wenell, Fredrik
Lärare i systematisk teologi och etik
E-post: fredrik.wenell@efk.se



Wärlegård, Hanna
Utbildningsledare Församlingsledarakademin, lärare i etik. Tjänstledig 2017.
E-post: hanna.warlegard@efk.se